..::±‡İçİmİzDeKi KaRaNLık!‡±::..
 
AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 BÜYÜ VE METAFİZİK

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
darkness
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 144
Kayıt tarihi : 31/05/09

MesajKonu: BÜYÜ VE METAFİZİK   Paz Haz. 07, 2009 10:18 am

Uğur, evham, kuruntu, korku, ardından da falcılık, sihirbazlık, fincancılık, afsunculuk, üfürükçülük, nazar boncuğu, at nalı, muska, tılsım, manyetizma, ispritizma, avuç okuma, eski zaman iskambil kağıdı açma, ölülerle konuşma, ruhları çağırma, seans, ak büyü, kara büyü... Yapısı bozuk, temeli çürük ademoğlunu tarihin şafağından bu yana kıskıvrak bağlayan yıkıcı bilgi araştırmalarının adıdır bunlar. Sen de birkaçına kapıldın, belki de şu handa onların pençesindesin. Nedir kadını erkeği bu tutkulara çeken etkenler? Bilinemeyen geleceğin gizlerine dalabilme merağı, ruhlar dünyasını etkileme çabası, düşmenin kuyusunu kazma hırsı..

Eski Babil'de imparatorun buyruğuyla sihirbazlar heybeye başka ülkelerin adı yazılı bir sürü ok atarlardı. Alicengiz oyunuyla okları karıştırır, birini çekerlerdi. Talihi kesilen ülkenin fethi, her şeyin yağması tanrıların tekdiri sayılırdı. Babil bu yolda kocaman bir egemenlik kurdu; ama sonunda battı gitti. Hezekiel peygamber bu sihirbazlığı şöyle açıklar: "Babil kralı yolların ayrıldığı yerde, yol ağzında fal açmaya durdu; okları karıştırdı, terafime sordu, karaciğere baktı" (Hezekiel 21:21) Bunlar, sömürücü fatihin başvurduğu sihirbazlık yöntemi. Egemen güçlerin falla, büyüyle, sihirbazlıkla iş sürdürdüğü çok kez duyulmuştur.

Tamumuz, Finikililer'in Sümer’den, Babil'den aldığı güneş-bitki tanrısıydı. Eşi İştar'dı. Mısır'da bunlara Osiris ve İris dendi. Genç bir çoban olan Tammuz'u (Adonis), bir yaban domuzu öldürdü. Karısı İştar derin yasa boğuldu, eşini kurtarmaya yer altına indi.

Bu efsaneye uyarak, Tammuz ayında kadınlar bir araya gelir, yas tutar, çeşitli okalt oyunlarıyla Tammuz'u yeniden yaşatmaya çabalarlardı (Hezekiel 8:14). Bir çok ülkeyi ve çağı kucaklayan gizemli dinlerden biri oldu bu; Onun adına bir sürü astroloji ayini düzenlendi. Okaltla baharda diriltilen Tammuz, yaşam ve ölüm gizinin betimleyicisi oldu. Bu inanç bir sürü sihirbazlığa, afsunculuğa analık etti. Onu iki sözle anlatmaya kalkan, çeşitli büyü ve sihir uğraşlarıyla belirli bir durumu değiştirme, geleceği çizme, olayları etkileme cabası diyebilir. Bu sihir oyunlarının kökeni Babil'e Tanrı'nın yargılaması şöyle bildirildi: "Yıldızları okuyanlar, yıldız falcıları, yeni ayın gelişinde kehanette bulunanlar kalksın da başına geleceklerden seni kurtarsın. Bak, onlar anıza dönüşecek, onları ateş yakacak. Canlarını alevlerden kurtaramayacaklar" (Yeşeya 47:12-15)

"BEN GERÇEĞİn bildirisiyle her türlü yalanı, yalancılığı er geç ezeceğini açıklayan İsa Mesih, 'şeytanın derin gizleri' denen (Esinleme 2:24), ateşle oynama türünden bu uğraşlara yaraşır karşılığı vereceğini belirtir. Mesih'e baş kaldıran, O'nun gerçeğine meydan okuyan her çaba yaraşan karşılığını alacak. Fincana bakmaktan muskaya, Kutsal Kitap'ta şu vurgulanır: "Çünkü Tanrı kargaşalığın değil, esenliğin Tanrısı'dır... Her şey düzenli uyumlu olsun... Her yaptığınızı sevgiyle yapın" (1. Korintliler 14:33-40; 16:14).

Pek çok insan şeytanın kandırıcı oyununda, bin bir tehlikenin kucağında. Akıl hastahaneleri, psikoloji klinikleri bu türden karanlık oyunlara kapılanlarla dolu. İntiharlar da caba. Tanrı'nın yargısı şudur: "Ev ilahları boş şeyler bildirirler, falcılar yalan görümler görürler, hileli rüyalar anlatırlar, boşuna avuntu veriyorlar. Bu nedenle insanlar sürü gibi başı boş kalmış. Yoksulluk çekiyorlar; çünkü çoban yok" (Zekarya 10:2)

Haberci Pavlus Efes'te Sevinç Getirici Haberi yayıyordu. Hepsinin üzerine korku bastı ve Rab İsa'nın adı yüceltildi. Büyücülük sanatının çöreklendiği yerdi burası. İman edenlerin bir çoğu gelip yaptıklarını açık açık söylüyor, her işi olduğu gibi bildiriyorlardı. Büyücülükle uğraşanlardan büyük bir topluluk elli bin parça gümüş değerindeki kitaplarını toplayıp herkesin gözü önünde yaktı (Elçilerin İşleri 19:18-19).
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
BÜYÜ VE METAFİZİK
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
..::±‡İçİmİzDeKi KaRaNLık!‡±::.. :: İlk kategoriniz :: Gizemli Olaylar :: Büyü-
Buraya geçin: